Глава 2. СОЦІАЛЬНИЙ КАПІТАЛ

5 Лютого, 2022

Весною 2010 року я зняв офіс на Шота Руставелі-29 і власним коштом утримував невелику команду, яка супроводжувала соціальні проекти ГО «Українська Громада», «Клуб КОЛО» та «Інститут Вивчення ЩАСТЯ». Слава Богу, у мене ще залишався невеликий запас грошей від продажу журналу «АРХІДЕЯ» і, хоч і крихти, але ми отримували деякі заробітки від продажу книг «ПЕРЕХРЕСТЯ», від погодинної здачі у оренду вільних кімнат в офісі та обладнаної мною зали для конференцій на 20-40 осіб. Олексій Чуєв став надійним партнером у цих справах та керівником «Інституту Вивчення ЩАСТЯ». Він майстерно вигадував все нові і нові способи просування книги «ПЕРЕХРЕСТЯ» і переконував мене у необхідності проведення авторських майстер-класів на тему «Щастя». Особливо цікаві експерименти на цю тему ми пізніше щорічно проводили у Криму на мисі Фіолент.

Весь цей час я не припиняв пошуку нових проектів, які надихали б і давали заробіток грошей. Я моделював різні медіа-конструкції. Дуже хотілося повернутись до роботи з діловою аудиторією та, все ж таки, доробити «Проект УКРАЇНА. Формування ефективної Національної Ідеї». Ми відкрили Клуб «Соціальний Капітал» зі сторінкою у FB та регулярно організовували дискусії бізнесменів на цю тему у власній конференц-залі, розбираючи «на запчастини» соціальні проекти у пошуках нових мотивацій та інструментів. Найцікавіші смислові знахідки пакували у презентації та виступали на бізнес-форумах і у студентських аудиторіях. Криза довела усім, що так, як було раніше, – вже не буде НІКОЛИ. Та й сама криза була не стільки економічною, скільки Смисловою. Людство уперлося в якийсь глухий кут, провокуючи глобальні проблеми через кожні десять років і наступаючи на якісь одні й ті самі «граблі». Які ж це такі «граблі»? Що це? Чи можна їх прибрати?

Я ще раз перечитав книгу «ДОВІРА» Френсіса Фукуями про роль соціального капіталу, але вже без того пієтету, що навивало особисте вручення Френсісом мені книги з автографом у 2007 році. Я тоді керував журналом «ЕКСПЕРТ-Україна» і ми запросили Фукуяму з нагоди видання нами його твору в Україні. Зараз же я готовий був з ним жорстко дискутувати і навіть сперечатися.

– Який такий «КРЕДИТ довіри»? – у роздумах обурювався я, перечитуючи формулювання «соціального капіталу» самого Фукуями. Вже кілька років у стані перманентної кризи слово «кредит» змушувало здригатися усіх, хто використав цей інструмент у докризові часи. У своїх дослідженнях, при розборі соціальних проектів, ми на заміну «кредиту довіри» відшукали можливість переведення капіталу довіри в «готівку» через реальну дію. Я запакував ці знахідки у статтю та розмістив у FB:

НОВИЙ РЕСУРС НОВОЇ ЕКОНОМІКИ – СОЦІАЛЬНИЙ КАПІТАЛ

Нова економіка, що базуватиметься на вимірюванні “індексу щастя” та сенсу ЩАСТЯ, як головної мотивації усвідомленої діяльності людини, вимагатиме нових (інших) додаткових ресурсів.

Таким ресурсом може стати «соціальний капітал», але тільки не в старому його розумінні – кредиту довіри, а в новому – позитивної дії, що змінює життєвий простір на краще.

Старе трактування відповідало «цивілізації накопичення» та базувалося на кредитних відносинах. Нове ж – лише на реальній позитивній дії тут і зараз. У «Новому Завіті» є чудовий приклад, який демонструє різницю двох підходів. Він міститься у притчі про батька, який попросив своїх синів допомогти йому у винограднику. Перший син сказав: “Так, тату, допоможу!” Але не пішов та не допоміг. А другий відповів: “Ні, батьку, не допоможу”, але пішов і допоміг. Перший син мав 100% КРЕДИТУ довіри батька, а позитивної дії – 0%. Другий син не мав кредиту довіри зовсім, чесно відповівши “Ні”. Але своєю позитивною дією він змінив життєвий простір на краще. І у відповідь отримав любов та реальну ДОВІРУ батька, а не «кредит».

Таким чином, за умов нової економіки цінуватиметься не іміджева складова кредитних відносин, а Ваша репутація за результатами реальних позитивних дій. За цими ключовими критеріями можна сказати, що стара економіка «цивілізації накопичення» була іміджева, а нова – має стати репутаційною. (Мені дуже хочеться назвати її – економікою ЩАСТЯ, але “репутаційна” – чіткіше відповідає критеріям оцінки економічних стосунків). Тим більше, що світ вже навчився вимірювати репутацію компаній, людей і навіть країн (багаторічний міжнародний досвід роботи «Reputation Institute»), що полегшує розуміння процесів та швидкість переходу до нових правил ведення бізнесу.

Можна довго сперечатися та обговорювати різницю між іміджем та репутацією. Наведу лише власний асоціативний ряд цих двох понять:

ІМІДЖ – здаватися РЕПУТАЦІЯ – бути
Макіяж, камуфляж Справжність
Легко зробити Важко заробити
Швидко Довго, наполегливо
На короткий строк Надовго (на все життя)
За будь-якої ціни З чітким виконанням правил
Довіра – кредит Довіра – ресурс дії

 

Словосполучення СОЦІАЛЬНИЙ КАПІТАЛ народилося ще у «Старій цивілізації» і поки що використовується для опису можливого нового ресурсу. Ймовірно, що з’явиться нова назва цього нового ресурсу, наприклад, “ідеальний капітал”. Але, як би не називався новий ресурс, його визначення вміщує і теорію і практику застосування.

Соціальний (ідеальний) КАПІТАЛ:

Теоретично – здатність кожної людини творити, здійснювати позитивні дії, змінюючи життєвий простір на краще.

На практиці – позитивна дія людини, що змінює життєвий простір на краще.

Дане визначення соціального капіталу дає чіткі критерії ідентифікації результату його застосування – це зміна на краще життєвого простору, в якому було вчинено позитивну дію. А це, у свою чергу, дає можливість усвідомленого застосування його як у бізнесі, так і соціальній діяльності.

У бізнесі: якщо алгоритм вашого бізнесу дозволяє змінювати життєвий простір на краще, всі співробітники усвідомлено генерують свій соціальний капітал в обмін на фінансовий (з/п).

Якщо ваш бізнес не вирішує цього завдання – задумайтеся, НАВІЩО Ви ним займаєтеся? У чому сенс, місія та ціль Вашого бізнесу? Що через бізнес Ви несете у Світ?

Кожна людина може зробити світ краще, але не кожна навіть замислюється над цим.

У соціальних проектах: практично усі соціальні дії призначені для вирішення соціальних проблем, а значить – для позитивної зміни життєвого простору та життєдіяльності громадян.

Розуміння та усвідомлення власної самореалізації через позитивну дію неминуче приведе людину до відчуття щастя, оскільки, змінюючи життєвий простір на краще, вона займається творенням за образом та подобою Творця.

Важливо розуміти, що з використанням соціального капіталу не скасовується фінансовий капітал. Йде його доповнення, конвертація та синергія.

Синергетичний ефект може бути забезпечений несхожістю та взаємодоповненням двох ресурсів.

Фінансовий Капітал Соціальний Капітал
Обмежена кількість Необмежена кількість
Схильний до кризи Не схильний до кризи
Конкуренція Відсутність конкуренції
Часто руйнує життєвий простір Творить і гармонізує життєвий простір

 

Важливою є гіпотеза, що в новій економіці «Нової цивілізації» буде відсутня конкуренція. У це нелегко повірити, маючи за плечима тягар досвіду життя у «Старій економіці». Але варто лише допустити таку можливість і Світ стає надлишковим.

Соціальний капітал зберігається у кожній людині з її можливістю змінювати життєвий простір. Але найефективніша аудиторія, яка готова відгукнутися і має найбільший потенціал покращувати життя – ділове співтовариство кожної країни, яке й утримує державу за рахунок власної енергії грошей у вигляді відрахувань податків до бюджету. Саме ці самодостатні та практичні люди, готові генерувати Соціальний Капітал із головною особистою мотивацією – ще раз відчути себе щасливими. Це ефективніша мотивація, аніж традиційні: «Прийнято жертвувати», «Вигідно бути спонсором», «…давай допоможемо ближньому і нам повернеться». Під такими слоганами у «Старій цивілізації» проходило впровадження КСВ (Корпоративної Соціальної Відповідальності).

Інша справа – мотивація щастя! Звичайно ж, знадобиться час на розуміння та впровадження нових смислів. Але їх використання змінить сам вектор розвитку і бізнесу і економіки у бік творення, що дасть можливість залишити своїм дітям та онукам життєвий простір (місто, країну, планету Земля) у кращому стані, ніж дісталося нашому поколінню.

Результат не забариться. Уміння оперувати соціальним капіталом через позитивні дії змінить загальний простір, дасть змогу самореалізуватися всім учасникам добрих справ (кожен із них стане щасливішим), сформує репутаційний капітал і особистості і компанії, що підвищить капіталізацію бізнесу загалом».

 

Я відчував, що наш пошук смислів та дій йде у правильному напрямку, але не вистачало нових знань і я став регулярно відвідувати Клуб «FFF» (Foundation For Future), слухаючи із задоволенням дивовижні лекції засновників клубу – Володимира Африкановича Нікітіна та Юрія Чуднівського. Їх футурологічний підхід допомагав мені навчитися оперувати новими поняттями, такими як «Нова цивілізація», «Нова освіта»… і давав цікаві інструменти пізнання невідомого. Я пройшов експериментальний освітній курс «Персоналітет», де всі учасники були учнями та викладачами одночасно. Я вчився не сперечатися, а ставити питання на розуміння та дискутувати за правилами. Це допомогало не боятися зрушувати парадигми, визираючи «за межі…». Відточивши у дискусіях смислові конструкції і відшукавши відсутні «пазли» картини Світу, я зважився почати писати «розшифроване перехрестя» з таблицями і схемами. Надто багато пояснень мені доводилося давати на зустрічах і у листуванні з читачами книги «ПЕРЕХРЕСТЯ», відповідаючи на їх запитання. Цю книгу-інструкцію я вирішив назвати «Твоє ЩАСТЯ – вибір Нової Цивілізації» і вже у Передмові окреслити основну рамку смислів:

«Самі будьте тими змінами, які ви хочете бачити у Світі»

Махатма Ганді

 

ПЕРЕДМОВА

Схоже, Людство потрапило у глибоку смислову безвихідь. За останні 50 років воно ще не було так близьким до катастрофи тотального вимирання від економічних криз, масових локальних конфліктів, революцій та чергової Світової війни із застосуванням ядерної зброї.

Коли ж почав пропадати глобальний здоровий глузд і як знову вийти на гармонійний розвиток Цивілізації? Чи можливе взагалі таке?

Цим та іншим важливим питанням присвячую цю книгу, з бажанням поділитися варіантами відповідей.

Вважаю важливим звернути увагу на наявність ефективних інструментів, здатних змінити курс «людського Титаніка» з траєкторії неминучої катастрофи на комфортну та щасливу подорож у Всесвіті. І цей інструмент є в руках лише ділової спільноти. Як ніколи раніше! Не політиків, не громадських діячів, а лише – усвідомлених власників бізнесу, які готові витрачати створений ними ресурс на системні зміни на краще життєвого простору. Тих, хто глибоко усвідомлює сенс фрази: «Ми не отримуємо Світ у спадок від наших батьків, а беремо його в борг у наших дітей та онуків». Тих, хто розуміє всю безглуздість та дурість наведення порядку чи безладу на палубі «Титаніка», що пливе на айсберг. Тих, хто готовий не рватися «на верх» у капітанську рубку за званнями, погонами та нагородами, а змінити курс руху на нижньому рівні у «машинному відділенні» за допомогою інноваційних технологій. Але оскільки технології самі по собі не мають сенсу, то з низкою фундаментальних понять доведеться глибоко розібратися. Особливо – із Сенсом Людського Життя.

Слава Богу, за останні роки поняття Щастя, як Сенсу Життя, зайняло гідне місце в умах Людства. Залишається тільки знайти «двигуни», здатні ефективно, позитивно та швидко змінити траєкторію курсу «Титаніка» на напрямок – щасливе МАЙБУТНЄ.

Але, на мій превеликий жаль, Світом править Економіка, а хотілося, щоб Любов! Невже Економіка – найбільше зло? Так! Доки вона заснована на конкуренції. Саме КОНКУРЕНЦІЯ вбиває Світ, бо паливом для «двигуна» конкуренції є низинне людське почуття – ЗАЗДРІСТЬ. Добросовісна конкуренція – БІЛА Заздрість, безумовно, трохи відрізняється на краще від недобросовісної конкуренції – Чорної заздрості. Але й те й інше – людська вада. А більшість економічних шкіл продовжують навчати тонкощам конкурентної боротьби. Та й будь-яка сучасна освіта спрямована на виховання конкурентних дітей, навчаючи їх ЗАЗДРИТИ ПО-БІЛОМУ з дитячого садка.

В економіці, яка управляє Світом, потрібно замінити «двигун» пороку на звичайну людську чесноту. І тоді є шанс швидких позитивних глобальних змін. Але як замінити «двигун» і на яку чесноту? Подібна ситуація і на смисловому і на фізичному рівні відбувається на наших очах, коли країна за країною оголошують рік, з якого в їхньому просторі зникнуть усі двигуни внутрішнього згоряння, замінені на двигуни з відновлюваною енергією. Тільки уявіть, як зміниться світ, глобальна економіка та геополітична розстановка сил. Країни-«бензоколонки» повністю втратять свій вплив, а першість визначатиметься зовсім за іншими критеріями. Можливо, за «Індексом ЩАСТЯ» громадян країни.

Після виходу книги «ПЕРЕХРЕСТЯ» 08.08.08 р., та багаторазовому перевиданні книги, накопичилося безліч питань читачів, на які хотілося б відповісти не в алегоричній формі доброї повісті, а з прикладами з особистого життя у цитатах, формулах та схемах. Ось я і наважився коротко поділитися з Вами своїми роздумами, відчуттями та гіпотезами, не претендуючи на класику наукового підходу. Викладаю думки, що прийшли мені через практику особистого досвіду, зовсім не ставлячи мети нав’язати будь-кому власну картину Світу.

Пишу ці слова і не можу пояснити причину, через яку мені дуже хочеться встигнути «розшифрувати» сказані та недосказані слова з книги «ПЕРЕХРЕСТЯ» саме зараз. Передчуття наближення дивовижних можливостей для Людства і для нашої країни підштовхує мене брати ручку і записувати думки, ідеї і смислові знахідки, що приходять у голову. Десь доводиться повторюватися, щоб комбінація старих та нових «пазлів» склалася у ясну картину МАЙБУТНЬОГО.

“Не дай Бог вам жити в часи змін” – говорить китайська мудрість. Але чомусь ніхто не цитує її другу частину: «Але якщо так сталося, то дай вам Бог скористатися новими безмежними можливостями!» Нам пощастило жити саме у час суцільних та постійних змін. Залишилося навчитися використовувати ці безмежні можливості.

Світова економічна криза 2008 року, ціла низка потрясінь та революцій стерли ілюзії всіх, хто вважав, що сенси Цивілізації споживацького суспільства зможуть продовжити траєкторію прогресу Людства. Перманентна криза останнього десятиліття яскраво продемонструвала, що не є економічною – а філософською та смисловою.

Який же був Сенс «старої цивілізації», що продовжує за інерцією керувати свідомістю величезних мас людей? Може це СПОЖИВАЦТВО, про що говорять багато експертів? Ні. Важливо розуміти, що споживацька філософія спровокована іншою кінцевою метою – НАКОПИЧЕННЯМ. Саме накопичення ресурсів, влади, слави, грошей…

Дивно, але в цьому ж НЕМАЄ НІЯКОГО вселенського СЕНСУ!

Який же СЕНС може запропонувати НОВА ЦИВІЛІЗАЦІЯ? Одна з гіпотез – сенс людського ЩАСТЯ, – як гармонійної та всебічної самореалізації особистості за життя на планеті Земля. ЩАСТЯ – як не езотеричного і не містичного явища, а вимірюваного «Індексу Щастя», здатного застосовуватися в усіх сферах життєдіяльності людини, зокрема й економіці.

Світ створений чудово, самодостатньо і навіть надлишково! Чи навчиться людина жити в унісон цьому гармонійному ПОТОКУ? Шанс точно є!

Адже майбутнє є лише у тих, хто сам його моделює і формує. У всіх інших залишається варіант існування у «чужому майбутньому», за чужими планами і правилами.

Ви готові моделювати своє МАЙБУТНЄ?».