Служу державі: Як бізнес може допомогти зростити унікальний сегмент справжньої української еліти
Заощаджуючи час на скигленні про відсутність справжніх еліт в Україні, пропоную перейти до моделювання систем, що можуть сприяти появі, зростанню та зміцненню таких людей у країні.
Їх ще називають державниками, незалежно від статі, віку і роду занять у щоденному житті. Характеристики таких людей віддзеркалюють їх інтелект, культуру, патріотизм, стратегічність мислення. Але вважаю, що найголовнішою рисою, що об’єднує таких людей, є готовність до служіння. А служіння передбачає самопожертву в усіх її вимірах, аж до смерті. І це не пафос. Інших можна “зламати” — і країна вмре.
З давних давен у світі місію служіння виконували церковнослужителі, військові і держслужбовці. Всі вони приймали свою присягу і мали її виконувати, несучи тяготи служби, послушання і навіть самопожертву.
Коли є критична маса справжніх державників на чиновницьких посадах, йде динамічний розвиток країни. Зараз це важко сприймається, бо в Україні посада держслужбовця дискредитована десятками років правління олігархів, що вибудовували державні сервіси під свої потреби.
Чи є шанс це змінити в Україні? Вважаю, що є. І це можна зробити достатньо швидко. Фундаментом побудови системи народження та перших років виховання нової еліти України можуть стати військові ліцеї. Їх в країні 20, і вони є майже у кожній області.
Щороку вони випускають більше 2,5 тис. ліцеїстів, які з дитинства отримали унікальну підготовку для служби державі. Але вони про це не знають! Ні їх командири, ні вчителі, ні офіцери-вихователі не транслюють їм цей сенс.
Бо військові ліцеї роблять акцент на посиленій військовій та фізичній підготовці – виховують насамперед майбутніх захисників вітчизни, готують до військової служби, а про державну забувають. Та й відсутня технологія кар’єрного супроводження після закінчення ліцею.
Ще з давньогрецьких часів людство використовувало психологію підліткового періоду: коли юнак чи дівчина мріє про самостійність і свободу від сім’ї. Саме для цього були створені заклади кадетського виховання з цілодобовим навчанням, жорсткою дисципліною та військовими науками, де рішення приймається на рівні життя і смерті, що гарно виховує свідомість.
Саме у підлітковому віці закладається міцний фундамент цінностей особистості на все життя. Саме таке виховання може стати найміцнішою антикорупційною “вакциною” державної служби на покоління вперед.
Більше 15 років учасники Всеукраїнської Асоціації “Кадетська Співдружність” намагаються донести до керівництва держави сенсі унікальну можливість почати свідомо зрощувати справжню еліту країни з дитинства, здатну виконувати місію служіння своєму народу на військовій і державній службі.
- Самотужки готували і втілювали програми обміну досвідом між ліцеями.
- Відновили традиції проведення спартакіад, фестивалів творчості і кадетських балів.
- Всебічно допомагали народженню нових ліцеїв у різних областях України.
- Фінансували відновлення корпусних храмів.
- Пропонували «Національному агентству з питань державної служби» розробити спеціальний навчальний курс для військових ліцеїв.
- Намагалися просувати програми, щоб держава стала замовником побудови системи народження еліти.
Але поки вони не були почутими жодною владою. Добре, що у бізнес-спільнотах почалася дискусія на тему “Еліти та їх роль в майбутньому україни”. Нещодавно така дискусія пройшла у БІЗНЕС100, що і надихнуло на роздуми та написання статті. Бізнесмени — дуже практичні люди. І якщо вони усвідомлять необхідність і ефективність підходу та інструментарію вирішення проблеми, — запакують їх у проектне рішення і реалізують.
Впевнений, що це дасть позитивний поштовх використанню вже існуючої, але не усвідомленої ні державою, ні громадянами системи підготовки з дитинства справжніх державних службовців, спроможної у поколіннях виконувати місію служіння у часи будь-яких випробувань і криз.